کتاب عقلانیت دینی در حوزه رفتار اخلاقی از نگاه امام خمینی(ره) منتشر شد

کتاب عقلانیت دینی در حوزه رفتار اخلاقی از نگاه امام خمینی(ره) منتشر شد

عقل گوهر گرانبهایی است که ارزش آدمی در گرو آن است. اکسیر بی همتایی که اگر در ساحت اندیشه و عمل انسان به کار گرفته شود، جان و جهانی متفاوت رخ می نماید. از سوی دیگر عنصر اخلاق جایگاه بی بدیلی در زندگی انسان دارد. در عظمت و اهمیت اخلاق همین بس که خداوند متعال پیامبر خاتم (ع) و اشرف آدم را به خلق عظمتش می ستاید و می فرماید: وَإِنَّکَ لَعَلیٰ خُلُقٍ عَظیمٍ. و آن عبد و رسول خدا هدف و فلسفه بعثت خود را اتمام و تکمیل مکارم اخلاق اعلان کرده و فرموده است: إِنَّمَا بُعِثْتُ لِأُتَمِّمَ مَکَارِمَ الْأَخْلَاقِ.

کتاب عقلانیت دینی در حوزه رفتار اخلاقی از نگاه امام خمینی(ره) منتشر شد. به گزارش روابط عمومی موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) کتاب عقلانیت دینی در حوزه رفتار اخلاقی از نگاه امام خمینی(ره) به قلم معصومه صابری و به همت معاونت پژوهشی نمایندگی موسسه در قم و توسط موسسه چاپ و نشر عروج، وابسته به موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) منتشر شد.

عقل گوهر گرانبهایی است که ارزش آدمی در گرو آن است. اکسیر بی همتایی که اگر در ساحت اندیشه و عمل انسان به کار گرفته شود، جان و جهانی متفاوت رخ می نماید. از سوی دیگر عنصر اخلاق جایگاه بی بدیلی در زندگی انسان دارد. در عظمت و اهمیت اخلاق همین بس که خداوند متعال پیامبر خاتم (ع) و اشرف آدم را به خلق عظمتش می ستاید و می فرماید: وَإِنَّکَ لَعَلیٰ خُلُقٍ عَظیمٍ. و آن عبد و رسول خدا هدف و فلسفه بعثت خود را اتمام و تکمیل مکارم اخلاق اعلان کرده و فرموده است: إِنَّمَا بُعِثْتُ لِأُتَمِّمَ مَکَارِمَ الْأَخْلَاقِ.

امام خمینی(ره) شاگرد برجسته مکتب قرآن و عترت، هم عالم اخلاقی بزرگی بود و هم عنصر عقل و خرد را در وجود خود رشد داده بود و هم نگاهی عقلانی به اسلام داشت. به عبارتی دیگر اسلامی که او شناخت و با قلم و بیان توانای خود در کتب اخلاقی خود و درس های اخلاق مطرح می کرد، اسلامی اخلاقی و عقلانی بوده است. شناختن و شناساندن معارف و حقایق اسلام و تعالیم نبوی با دو شاخصه عقلانیت و اخلاق، مسولیت مهمی است که بر دوش عالمان و دانشوران نهاده شده است.

کتاب عقلانیت دینی در حوزه رفتار اخلاقی از نگاه امام خمینی(ره) در چهار بخش و فصول زیر مجموعه به تشریح مباحث مربوط به این حوزه می پردازد. بخش اول به کلیات اختصاص دارد؛ بخش دوم به مبانی فکری موثر بر دیدگاههای امام خمینی(ره) در زمینه رفتار اخلاقی می پردازد. بخش سوم به عقلانیت دینی و رفتار اخلاقی و در بخش چهارم اصول اخلاقی حاکم بر رفتارهای اخلاقی از دیدگاههای امام اشاره می شود.  

علاقمندان می توانند با مراجعه به فروشگاه مرکزی موسسه، واقع در روبروی دانشگاه تهران، پاساژ ظروفچی، منشورات موسسه را تهیه کنند.