[9] نشانه جدایی دین از حکومت

[9] نشانه جدایی دین از حکومت

[9] امام حسین ( علیه السلام ) در وصیت نامه خود نفرمودند من برای تشکیل حکومت قیام کردم ، بلکه فرمودند : « من برای امر به معروف و نهی از منکر قیام کردم » و امام رضا ( علیه السلام ) نیز از پذیرفتن حکومت ولایتعهدی خودداری می کرد و امامان دیگر ( علیهم السلام ) نیز بر حکومت های منحرف وقت ، قیام نکردندو حکومت تشکیل ندادند . این موارد ، نشانه جدایی دین از حکومت است .
پاسخ :

اولا خود رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم و امیرالمؤمنین ( علیه السلام ) حکومت تشکیل دادند و امام حسن ( علیه السلام ) نیز حکومت تشکیل داد و جنگ کرد تا اینکه صلح را بر او تحمیل کردند . ثانیا سیدالشهداء ( علیه السلام ) در همان وصیت نامه پس از آنکه فرمود برای امر به معروف و نهی از منکر قیام کرده است ، فرمود : « اسیر بسیره جدی وابی » ؛ یعنی سیره و روش من ، همان سیره و روش جد و پدرم است ؛ پیغمبر در مدینه حکومت تشکیل داد ، علی بن ابی طالب ( علیه السلام ) در کوفه و مدینه حکومت تشکیل داد ، من نیز حکومت تشکیل می دهم به همان گونه که آنها انجام دادند . آن حضرت در سخنرانی رسمی اش نیز شرایط امام و رهبر را ذکر کرد که امام باید حاکم به قسط و عدل باشد. بیعت گرفتن جناب مسلم بن عقیل از مردم کوفه برای آن حضرت نیز به جهت تشکیل حکومت بود .
امام رضا ( علیه السلام ) نیز چون می دانست که جریان ولایتعهدی یک نیرنگ است ، آن را به طور رسمی نمی پذیرفت و اینکه ائمه ( علیهم السلام ) ، یا مسموم شدند یا شهید ، و در زندان و تحت نظر بودند ، برای این بود که بر ضد حکومت منحرف وقت قیام می کردند وگرنه کسی که فقط حاکمان را نصیحت کند ، زاهدگوشه نشین و عالم مساله گو باشد ، کسی کاری به او ندارد . مرحوم مجلسی ( ره ) در کتاب بحارالانوار روایتی را از امام صادق ( علیه السلام ) نقل کرده که آن حضرت در مسافرتی ، به سدیر فرمودند اگر من به اندازه این بزغاله ها همراه و همفکر و یاور داشتم ، قیام می کردم . سدیر می گوید پس از نماز ، گوسفندان را شماردم و آنها هفده راس بودند.

نقل از فصل هفتم کتاب ولایت فقیه، ولایت فقاهت و عدالت تالیف حضرت آیت الله جوادی آملی