نشست تخصصی دهه چهارم انقلاب اسلامی در واحد تبریز برگزار گردید

نشست تخصصی دهه چهارم انقلاب اسلامی در واحد تبریز برگزار گردید

نشست تخصصی با عنوان ” دهه چهارم انقلاب اسلامی ” با حضور جناب آقای دکتر اشرفی ریاست محترم مرکز وجناب آقای دکتر جوان پور ریاست محترم دانشگاه آزاد اسلامی تبریز  و اساتید محترم درس وصیت نامه سیاسی الهی امام خمینی (ره) درسالن پروین اعتصامی مورخ سوم اسفند دردانشگاه آزاد تبریز برگزار گردید.

در ابتدای جلسه جناب آقای دکتر جوان پورضمن تسلیت ایام فاطمیه و همچنین خیر مقدم به اساتید محترم درس وصایای واحدهای دانشگاهی استان آذربایجان شرقی فرمودند:

با توجه به اینکه چهل سال از عمر انقلاب اسلامی امام خمینی(ره) می گذرد ، هنوز گفتمان سازی امام خمینی(ره) در ایران و جهان حرف اول را می زند.

ایشان در ادامه فرمودند: شعاری که امام راحل بر روی آن ایستادگی کردند ، امروز تبدیل به گفتمان شده است و حتی ایستادگی امام بزرگوار را در پایان جنگ به وضوح مشاهده کردیم که بیان فرمودند : ما در جنگ هشت ساله انقلاب خود را به دنیا صادر کردیم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تبریز افزود :امام خمینی(ره) بحث بسیج را در سال1385قبل از جنگ مطرح نمودند و در سال 67 نیز طرح بسیج جهان اسلام را ارائه کردند و امروز بعداز گذشت چهل سال مشاهده می کنیم بسیج جهان اسلام شکل گرفته است.

جوان پور ادامه دادند : امروز تفاوتی میان گفتمان مقام معظم رهبری و امام خمینی (ره) وجود ندارد و مقام رهبری همان استراتژی امام راحل را دنبال می کند که تفاوتی در این مسیر دیده نمی شود.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز در خاتمه با تاکید بر این که گفتمان مردم سالاری دینی همان شعار و گفتمانی است که برخی از روشن فکران دینی نسبت به آن در زمان امام خمینی بر آن نقد داشتند ، گفتمان امروز توسط مقام معظم رهبری را گفتمان غالب خواند و آن را در دانشگاه و حوزه  و بخصوص در حوزه علوم سیاسی بعنوان گفتمان جدیدی مطرح کرد.

در ادامه نشست جناب آقای دکتر اشرفی ریاست محترم مرکز فرهنگی دانشگاهی امام خمینی(ره) ،

هدف از تاسیس مرکز فرهنگی دانشگاهی امام خمینی(ره) ترویج اندیشه های حضرت امام خمینی(ره) در دانشگاه آزاد اسلامی خواندند و تدریس درس وصایای حضرت امام خمینی در دانشگاه آزاد اسلامی را ابتکار بسیار اساسی ومهمی دانستند که به دلیل ملاحظات اجرایی، مشکلاتی وجود دارد که انشالله مرکز در حال برطرف کردن موانع موجود می باشد.

در ادامه ایشان افزود : در سال 97 در مسیر ترویج اندیشه های امام خمینی مرکز وارد فاز اجرای طرحهای پژوهشی و تالیف کتاب خواهد شد که در این زمینه متن قرارداد های طرح های پژوهشی جهت تائید به اداره حقوقی سازمان مرکزی ارسال شده است که بعداز تصویب در اسرع وقت با نویسندگان رشته های مرتبط با اندیشه های امام خمینی قراردادهایی منعقد خواهد شد تا بتوانیم اندیشه های امام (ره)را درقالب کتاب یا فصلنامه به واحدهای دانشگاهی ارسال نماییم.

دکتر اشرفی از دیگر کارهای مربوط به ترویج اندیشه های امام (ره) را برگزاری گارگاه ها ، سمینارها و دوره های آموزشی برای اساتید و مدرسان درس وصایا  جهت ارتقاء علمی ایشان خواند که از سال آینده در سراسر واحدهای دانشگاهی اجرایی می شود.

در پایان ایشان ضمن تاکید بر عدم اختصاص  مرکز فرهنگی دانشگاهی امام خمینی (ره) به واحدهای دانشگاهی تهران و همچنین اعلام آمادگی در استفاده از نقطه نظرات و همکاری سایر واحدهای دانشگاهی در خصوص ترویج و بسط اندیشه های آن امام همام و بنیان گذار جمهموری اسلامی ، اعتقاد داشتند که در این زمینه باید واحدها به این مرکز کمک نمایند.

از دیگر سخنرانان این نشست جناب آقای دکتر شاکری رئیس دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه آزاد اسلامی تبریز در خصوص موضوع نشست به مسائلی نظیر ارتجاع و عقب گردی و نخبگان و مسئولان ناکارآمد، مسائل و مشکلات معیشتی و اقتصادی مردم، تبعیض و نابرابری از آفات و تهدیدهای بزرگ فرا روی نظام و مسیر انقلاب اسلامی اشاره کردند.

دکتر شاکری، نماینده رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در تشکل‌های آذربایجان شرقی گفت: گفتمان یک مجموعه و کلیتی یکپارچه از واژگان، مفاهیم، نگرش ها و بینش هائی است که تحت تاثیرآن نظام و مفاهیم معنادار می شود.

وی ادامه داد: «در گفتمان عناصر و اجزا آن پیوندی معنادار و ناگسستنی با هم دارند و در عین حال برگفتمانی حالت پویایی دینامیک داشته و در پاسخ به بحران ها و چالش های پیش روی جامعه شکل می گیرد.»

رئیس دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز تصریح کرد:  «گفتمان امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری، کلیتی منظم و منسجم داشته و نمی توان تقلیل گرایانه با او برخورد کرد.»

وی با تأکید بر این که بین گفتمان امام و رهبری گسست و تعارض وجود ندارد، افزود : «گفتمان امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری از اصول مشترک و واحدی برخوردار بوده و در بعضی از عناصر با توجه به شرایط و موقعیت های متفاوت و بحران ها و چالش ها ی زمانه ، در برخی عناصر برجسته تر می شود.»

شاکری در ادامه به عدل و عدالت اشاره کرد و بیان داشت: «عدل و عدالت، آزادی خواهی و مساله جمهوریت و مردم سالاری دینی، وحدت و اتحاد ، استقلال و عدم خودباختگی فکری و فرهنگی استبداد و استثمار ستیزی از شاخصه‏ها و معیارهای اصلی مشترک میان گفتمان امام (ره) و رهبری می باشد .»

رئیس دانشکده حقوق علوم سیاسی دانشگاه آزاد اسلامی در خاتمه به دیدار مقام معظم رهبری و مردم آذربایجان شرقی اشاره کرد و اظهار داشت: مقام معظم رهبری در این دیدار فرمودند: «یکی از ضرورت های امروز بحث درباره آسیب شناسی و آینده انقلاب اسلامی می باشد بر این اساس امروزه مسائلی نظیر ارتجاع و عقب گردی نخبگان و مسئولان ناکارآمد، بی اعتقاد به نظام و انقلاب و یا بی انگیزی و بی دغدغه، مسائل و مشکلات معیشتی و اقتصادی مردم، تبعیض و نابرابری از آفات و تهدیدهای بزرگ فرا روی نظام اسلامی و مسیر انقلاب اسلامی است . »

در ادامه نشست اساتید محترم درس وصایا از مشکلات و چالشهای پیش روی این درس با جناب آقای دکتر اشرفی ریاست محترم مرکز به بحث و گفتگو نشستند.

در پایان این نشست اساتید و مهمان محترم با همراهی جناب آقای دکتر جوان پور و جناب آقای دکتر اشرفی  برسر مزار شهدای گمنام در واحد حاضر و قرائت فاتحه به مقام شامخ شهدای گمنام ادای احترام کردند.