گزارش نشست تخصصی-سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران از منظر اندیشه های سیاسی امام خمینی(ره)

نشست خارجی جمهوری اسلامی ایران از منظر اندیشه های سیاسی امام خمینی(ره) در مورخ05/06/97 به همت مرکز فرهنگی دانشگاهی امام خمینی (ره) و انقلاب اسلامی با سخنرانی دکتر محمدرضا دهشیری در سازمان مرکزی و با حضور ریاست محترم مرکز جناب اقای دکتر اشرفی ، مدیران و کارکنان مرکز و جمعی از اساتید درس وصیت نامه سیاسی الهی امام راحل برگزار گردید.

در این نشست آقای دکتر دهشیری در ابتدای بحث ضمن عرض تسلیت ایام سوگواری سید و سالار شهیدان امام حسین ، ابتدا به باز شناسی مفهومی و انواع مدلهای نظام بین الملل در ادبیات رایج روابط بین الملل پرداختند و در ادامه بحث به ارائه انواع نظم عمودی و نظم افقی اشاره فرمودند و بیان داشتند که از نظر امام آرمانی ترین وجه روابط بین الملل نظم افقی مبتنی بر نقش آفرینی آزاد و غیر متعهد در سطح بین الملل بود. با این حال حضرت امام خمینی(ره) یک رویکرد آرمانگرایی واقع بینانه داشته اند.

ایشان در ادامه این نشست به تقسیم بندی قدرت نرم و قدرت سخت اشاره داشته و فرمودند تاکید حضرت امام (ره) با توجه به بعد فرهنگی و تمدنی انقلاب اسلامی ، بر قدرت نرم در روابط بین الملل بوده است.

ایشان در ادامه نشست ضمن بیان سه نوع سیاست جهانی : محافظه کارانه ، تجدید نظر طلبانه و سیاست پرستیژ و اعتبار ، به سیاست انقلابی از منظر امام اشاره کردندکه هدف آرمانی آن تغییر بنیادها ، نهادها و سیاست نظام بین الملل است.

دکتر دهشیری در پایان سخنرانی به فرصتها و تهدیدات جهانی شدن ، نقش رسانه ها و نمادها پرداختند و در نهایت بیان داشتند که دشمن نگاه به داخل ایران دارد ، به هر میزان که عنصر وحدت و همبستگی کمتر شود ، دشمن امیدوار میشود وهر چقدر وحدت ، همبستگی و یکدلی بیشتر شود، دشمن نا امید می شود.

در نهایت جلسه با پرسش و پاسخ حاضرین به پایان رسید.