کارگاه آموزشی آشنایی با دیدگاههای فرهنگی حضرت آیت الله خامنه ای(دام عزه) برگزارشد

   کارگاه آموزشی آشنایی با دیدگاههای فرهنگی حضرت آیت الله خامنه ای (دام عزه) ویژه اساتید‌ درس اندیشه ها و وصایای حضرت امام خمینی (ره) به همت مرکز فرهنگی دانشگاهی امام خمینی (ره) و انقلاب اسلامی روز سه شنبه مورخ ۹۷/۰۹/۱۳ در سالن  9 دی سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی برگزار گردید.

    جناب حجت الاسلام و المسلمین  دکتر علی ذو علم مدرس کارگاه آموزشی مذکور با اشاره به تنوع تعاریف فرهنگ، به تعریف فرهنگ از دیدگاه  مقام معظم رهبری به عنوان مجموعه ای از معتقدات و خلقیات جامعه پرداخت. او با طرح دیدگاه حضرت آیت الله خامنه ای تحت عنوان اصالت فرهنگ نسبت به نهادهای سیاست و اقتصاد، تقدم فاعلی و غائی برای فرهنگ نسبت به دو نهاد دیگر قائل شده و فرهنگ مطلوب را فرهنگ برآمده از اسلام دانست.

 دکتر ذو علم استقلال فرهنگ از جغرافیا را به عنوان پدیده قرن حاضر از مسائل مهم حوزه فرهنگ تلقی کرده و سه کلید واژه توحید، هویت و پیشرفت را از مفاهیم محوری در نظام واره فرهنگی در دیدگاه مقام معظم رهبری خواند. او با اشاره به سه مولفه مبنایی هویت، یعنی اسلام، ایران و انقلاب اسلامی از منظر حضرت آیت الله خامنه ای، حفظ منافع ملی را تابع حفظ و ارتقای هویت ملی ایران دانست. حجت الاسلام و المسلمین ذو علم با بیان اینکه پیشرفت در اندیشه مقام معظم رهبری و نیز در تدوین الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، شامل پیشروی در فکر، علم، زندگی و معنویت است، پرورش فضیلت تفکر را اولین مولفه مهم در این زمینه دانست.

  در طول این جلسه حاضران در کارگاه آموزشی نظرات و سوالات خود را مطرح کردند و دکتر ذو علم به این سوالات پاسخ داد.