محفل شعر و ادب با محوریت انقلاب اسلامی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران غرب برگزار گردید

محفل شعر و ادب با محوریت انقلاب اسلامی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران غرب برگزار گردید

جشنواره شعر انقلاب اسلامی به همت مرکز فرهنگی دانشگاهی امام خمینی ره و انقلاب اسلامی و با همکاری واحد تهران غرب امروز یکشنبه ۱۲/۱۲/۹۷ در سالن شیخ بهایی برگزار گردید.
دکتراکرامی پژوهشگر حوزه فرهنگ و ادبیات طی سخنانی با موضوع جریان شناسی شعر انقلاب اسلامی گفت : وقتی بحث ادبیات انقلاب می شود منظور یک ادبیات محتوا محور است ، یعنی محتوا حرف اساسی است تا قالب .
وی افزود: اشعار خلق شده چه اجتماعی، چه احساسی و عاطفی پس از انقلاب نجیبی ، عفیفی و نگاه خاص خود را دارد، مثلا ادبیات ایجابی با ادبیاتی خاص شرایط انقلاب را توصیف می کند و به تثبیت انقلاب کمک می کند، این ادبیات درقالب شعر ارزشها و آرمانهای انقلاب را که امر ذهنی هستند را می نگارد و تثبیت میکند، در واقع ادبیات انقلاب درخدمت انقلاب است.
پژوهشگرحوزه فرهنگ وادبیات خاطر نشان کرد: ادبیات انقلاب به دو بخش نثر و نظم تقسیم میشود. در ادبیات بعد از انقلاب داستانهای کوتاه رشد چشمگیر داشته است، نثر ادبی نیز خیلی روبه رشد بوده است. همچنین درحوزه ادبیات دفاع مقدس شاهد یک تحول بزرگ بودیم که آن شعر سنگر به سنگر است، وظیفه شعر و شاعر بسیج عمومی برای جبهه – رشادت – شهادت است.
وی در پایان سخنان با اشاره به اینکه امروزه فرم غزل نیز عوض شده افزود: غزل نوکلاسیک احیا شد و زبان راحت ، شیوا، زلال، با حرف روز، با دغدغه و زبان روز سروده شده اشت و قطعه – ترجیح بند-ترکیب بند بعد از انقلاب کمتر سروده شده جز در موارد نادر در خصوص اهل بیت. ما اکنون در عصر شاعر رسانه هستیم درگذشته محتوا، شعر بازخورد آتی داشته است ولی امروزه بازخورد شعر آنی است( یعنی مهندسی پیام، تعیین- تولید- توزیع پیام) امروزه شاعر خود می تواند تعیین، تولید و توزیع کند ، بطوریکه شاعر دروازه بان شعر خودش است.
در ادامه مراسم استاد امیری اسفندقه نیز نکاتی درباره شعر انقلاب اسلامی مطرح نمودند و پس از شعرخوانی دانشجویان خانم ها ریحانه عرفانی، ناهید رفیعی، معصومه بختیاری آقایان علیرضا رافتی، مهدی آستارکی، علی طاهری، سیف ا.. اشرفی، امین همتی به داوری اشعار پرداختند. در پایان به شاعران دانشجو هدایایی اهدا گردید.