کارگاه آموزشی «تبیین مبانی فکری و تاریخی جمهوری اسلامی ایران» واحد آزادشهر برگزار شد

کارگاه آموزشی «تبیین مبانی فکری و تاریخی جمهوری اسلامی ایران» واحد آزادشهر برگزار شد

کارگاه آموزشی «تبیین مبانی فکری و تاریخی جمهوری اسلامی ایران» توسط مرکز فرهنگی دانشگاهی امام خمینی(ره) و انقلاب اسلامی و میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد آزادشهر با مشارکت بنیاد هابیلیان (خانواده شهدای ترور) در دانشگاه آزاد اسلامی واحد آزادشهر برگزار شد.
این نشست در روز چهارشنبه 16 بهمن به مدت 8 ساعت در دو نوبت صبح و عصر با سخنرانی سیدمحمدجواد هاشمی‌نژاد دبیرکل بنیاد هابیلیان، دکتر اکبر اشرفی رئیس مرکز فرهنگی دانشگاهی امام خمینی(ره) و انقلاب اسلامی، دکتر فاضل فیضی مدیرکل علمی و پژوهشی مرکز فرهنگی دانشگاهی امام خمینی(ره) و انقلاب اسلامی و همچنین دکتر مسعود مطلبی عضو هیات علمی واحد آزادشهر برگزار گردید.
در ابتدای این نشست سید محمدجواد هاشمی‌نژاد ضمن تقدیر و تشکر از مسئولین دانشگاه آزاد اسلامی واحد آزادشهر برای همکاری در برگزاری این کارگاه آموزشی و تبریک سالروز پیروزی انقلاب اسلامی گفت: جمهوری اسلامی ایران پس از پیروزی انقلاب توطئه‌های زیادی را شاهد بوده که می‌شود تروریسم را به‌عنوان اولین اقدام دانست. نظام جمهوری اسلامی ایران از ابتدای پیروزی شکوهمندش با حملات تروریستی مواجه بوده است و همچنان کام مردم با چنین اقداماتی تلخ می‌شود.
هاشمی‌نژاد با مقایسه عملیات‌های تروریستی در ایران و دیگر کشور‌ها گفت: تروریسم در کشور ما منحصربه‌فرد است. شکل ترور در کشور ما از جدیدترین روش‌ها بوده است. گروهک‌های تروریستی در کشور ثالث اقدام به طرح‌ریزی برای عملیات تروریستی در داخل کشور عزیز ما می‌کنند، مردم بی‌گناه ما را در اقصی‌نقاط کشور ترور می‌کنند و رسماً از دفاترشان در کشورهای اروپایی، عملیات خصمانه خود را با صدور بیانیه بر عهده می‌گیرند.
دبیرکل بنیاد هابیلیان با اشاره به ملاقات‌ و دیدار با شخصیت‌های اثرگذار منطقه گفت: از نزدیک شاهد فعالیت منافقین در پارلمان‌های اروپایی بوده‌ام. آن‌ها با وجود اینکه هم‌میهنان ما را به طرق مختلف ترور کردند ولی با وارونه قلمداد کردن این حملات، اقدام به پرونده‌سازی و طرح شکایت علیه جمهوری اسلامی کردند. سیستم‌های امنیتی و اطلاعاتی اروپایی‌ها نیز کاملاً از آن‌ها حمایت می‌کند.
وی اضافه‌ کرد: بنده با یک شخص عراقی صحبت می‌کردم که می‌گفت منافقین از آزادی عمل‌هایی در عراق بهره می‌بردند که ماموران امنیتی عراق از آن برخوردار نبودند.
هاشمی‌نژاد با اشاره به تغییر رفتار و عوض‌شدن نقاب منافقین گفت: بر خلاف باور عموم مردم منافقین دیگر با سلاح‌ نظامی وارد عرصه نمی‌شوند. اکنون منافقن کارکرد سیاسی و حقوقی برای کشورهای غربی دارند. نمونه‌ای از این کارکرد، تحریم‌ها و پرونده هسته‌ای است که ثمره تلاش‌های منافقین در اروپا و آمریکاست.
وی افزود، بنیاد هابیلیان با هدف پرکردن خلاء کار در حوزه تروریسم تشکیل شده است و ما هنوز این خلاء را احساس می‌کنیم به خصوص در حوزه حقوقی نیاز به همکاری اساتید دانشگاه داریم.
خانواده شهدای ترور هیچ‌گونه اقدام حقوقی علیه گروهک‌های تروریستی در دادگاه‌های داخلی و در مجامع بین‌المللی نکرده‌اند.
دبیرکل بنیاد هابیلیان با اشاره به دستگیری برخی از رهبران گروهک‌های تروریستی خلق عرب در دانمارک گفت: زمینه‌های زیادی در سطح بین الملل وجود دارد که ما می‌توانیم اقدام کنیم و نتیجه بگیریم و به‌نظر بنده پیگیری‌های جمهوری اسلامی ایران باعث دستگیری رهبران گروهک‌های خلق عرب شد.
وی افزود: در جریان ترور سردار سلیمانی یک کشور عضو سازمان ملل اقدامی تروریستی انجام داده است که می‌تواند پیگیری شود.
هاشمی‌نژاد به تببین تفاوت‌های تروریسم سخت و تروریسم نرم پرداخت و گفت: تروریسم از بین نمی‌رود و اصل ترور هچنان وجود دارد.
17000شهید ترور توسط 35 گروهک تروریستی ترور شده‌اند.موضوع خطرناک امروز تروریسم نرم است و خطرناک‌ترین گروهک در این زمینه گروهک تروریستی منافقین است. تروریسم سخت سبب اتحاد مردم می‌شود مانند آنچه در تشییع پیکر سردار سلیمانی مشاهده کردیم.
ما در اوایل انقلاب تروریسم نرم را توسط منافقین تجربه کردیم. زمانی که در جایی مانند مشهد علیه شهید بهشتی شعار می‌دادند، امروز نیز مجدد در قالب همان تروریسم نرم به میدان وارد شده‌اند باید مراقب بود که مجدد از این ناحیه ضربه نخوریم. اقدامات امروز منافقین نیز برای پاک‌کردن پیشینه گذشته است تا بتوانند عملکرد سخت دیروز را در اذهان پاک کنند.
هاشمی نژاد در پایان به فرمایشات رهبر معظم انقلاب اشاره کرد و گفت: دو سال گذشته رهبری فرمودند نگذارید جای شهید و جلاد عوض شود. منافقین تبحر زیادی در قلب واقعیت دارند. آن‌ها تاریخ را عوض می‌کنند. امروز هم در آلبانی در قالب گردان‌های سایبری 24 ساعته علیه جمهوری اسلامی نفرت‌پراکنی می‌کنند. اکنون نفاق آماده به خط است. در بحران‌های اجتماعی مانند اغتشاشات 96 و 98 از برخی ناآرامی‌ها سوءاستفاده کردند. کشور ما اکنون درگیر مسائل نفاق است و ما باید برای اینکه مجدد جوانان ما از این ناحیه ضربه نخورند اقدامی انجام دهیم که یکی از آن‌ها بازخوانی دهه ۶۰ است.
در ادامه این نشست جناب آقای دکتر اشرفی رئیس مرکز فرهنگی دانشگاهی امام خمینی(ره) و انقلاب اسلامی به مبحث قانون اساسی و سیر تحولات آن پرداختند. ایشان بیان داشتند که قانون اساسی ج.ا.ا. تبلور
اندیشه های امام خمینی(ره) می باشد، لذا برای فهم اندیشه های امام (ره) ضروری است که قانون اساسی ج.ا.ا. را بدانیم.
ایشان مطالعه سیر تحولات قانون اساسی در ایران از مشروطه تا کنون را برای اساتید درس وصایا و اندیشه های امام خمینی(ره) ، لازم دانسته و بیان داشتند که از جمله اصول مهم قانون اساسی مشروطیت ضرورت نظارت فقها بر عدم مغایرت مصوبات مجلس شورای ملی بود که حضرت امام خمینی(ره) وجود این اصل در قانون اساسی مشروطه و در عین حال عدم اجرای این اصل توسط حکومت پهلوی را یکی از دلایل اصلی قیام خود قرار دادند. ایشان در ادامه به شکل گیری قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، مجلس خبرگان قانون اساسی، موضوع بازنگری در قانون اساسی و مفاهیمی مانند، ولایت مطلقه، مصلحت و احکام حکومتی در قانون اساسی ایران پرداختند.
در نوبت عصر این نشست آقایان دکتر مطلبی و دکتر فیضی به ارائه بحث پرداختند. دکتر مطلبی در ادامه به طور مبسوط مبانی عقلی و نقلی ولایت فقیه را مطرح کرده و سیر تاریخی و نظریه پردازان آن را نیز بیان نمودند. عضو هیات علمی گروه علوم سیاسی واحد آزادشهر به گونه شناسی از دیدگاه های موجود در حدود اختیارات ولایت فقیه و موضوع ولایت انتصابی و ولایت انتخابی اشاره نمودند و در پایان به بررسی دیدگاههای هرکدام از قائلان این نظریه ها پرداختند.
در ادامه این نشست آقای دکتر فیضی مدیرکل علمی و پژوهشی مرکز امام خمینی(ره) و انقلاب اسلامی به اهمیت توجه به زمینه و زمانه حیات سیاسی و اجتماعی امام خمینی(ره) اشاره نمودند و بیان داشتند که اندیشه های امام خمینی(ره) از شرایط سیاسی و اجتماعی خود متاثر گشته است و در عین حال امام خمینی(ره) بعنوان یک شخصیت برجسته بر روند تحولات سیاسی و اجتماعی و جریانات فکری و سیاسی اثرگذار بوده است. ایشان بر جایگاه مبارزات مرحوم مدرس در الگوی مبارزات امام(ره) اشاره نموده بیان داشتند که امام خمینی(ره) از همان دوران نوجوانی در مبارزه بوده اند، اما اشکال مبارزه در ادوار مختلف تاریخی متفاوت بوده است. ایشان در ادامه به نقش آفرینی امام خمینی(ره) در اویل دهه 40 بویژه بعد از فوت مرحوم آیت الله بروجردی اشاره نمودند و بیان داشتند که نوآوری امام خمینی(ره) در الگوی مبارزاتی خود این بوده است که ایشان ایده نظری و عملی گذار از نظم سیاسی سلطانی به نظم سیاسی مردم سالاری دینی را مطرح کردند. دکتر فیضی در پایان بحث خود ضمن گزارش از آثار امام خمینی(ره) به طور مبسوط به گزارش دو کتاب “کشف اسرار” و “ولایت فقیه” امام خمینی(ره) پرداختند.
لازم به ذکر است که در ابتدای این نشست، ریاست محترم نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه آزاد گلستان به ضرورت پرداختن به مباحث انقلاب اسلامی و بیانیه گام دوم انقلاب اشاره نمودند. همچنین جناب آقای دکتر نادری ریاست محترم دانشگاه آزاد اسلامی آزادشهر، در سخنرانی افتتاحیه نشست ضمن خیرمقدم به مدعوین و حاضرین در جلسه به اهمیت انقلاب اسلامی ایران در منطقه و جهان اشاره نموده و بیان داشتند که واحد آزادشهر یکی از واحدهایی است مروج چنین نشست هایی بوده و از نشست های دیگر هم در سطح ملی و بین المللی استقبال می نماید.
نشست فوق ساعت 17:30 با سخنرانی اختتامیه ریاست محترم واحد، جناب آقای دکتر نادری به پایان رسید و مدعوین جلسه به همراه اعضا هیات رئیسه واحد، ضمن زیارت مرقد مطهر امام زاده یحیی بن زید در شهرگنبد کاووس، نماز مغرب و عشا را در این امامزاده بجا آوردند.