یکی از ویژگی های اندیشه های حضرت امام خمینی(ره) مدل محور بودن آن است

یکی از ویژگی های اندیشه های حضرت امام خمینی(ره) مدل محور بودن آن است

نشست تخصصی روش شناسی شناخت اندیشه امام خمینی(ره)

    دکتر محمد رحیم عیوضی در نشست علمی «روش شناسی شناخت اندیشه امام خمینی(ره)» که در مرکز فرهنگی دانشگاهی امام خمینی و انقلاب اسلامی برگزار شد، گفت: معرفت و شناخت حضرت امام خمینی(ره) نسبت به مسائل یک شناخت و معرفت چند بعدی و چند وجهی سیاسی،  کلامی،  فقهی و عرفانی است و آن حضرت در تحلیل مسائل، تمام ابعاد ظاهری و باطنی پدیده‌ها را مورد تحلیل قرار می‌دادند .ایشان در شناخت و تحلیل پدیده‌ها با تکیه بر روش شناسی شهودی – تجربی و توازن میان این دو معتقد بودند بهترین روش برای شناخت شهودی، کلام الهی است. امام خمینی توانست با تکیه بر مقامات شهودی به درک تجارب پیشینیان هم نائل آید. توجه ایشان به تاریخ تحولات معاصر و لزوم عبرت گیری از آن  برای انقلاب اسلامی را باید بر این مبنا مورد تحلیل و بررسی قرار داد.

     عضو هیات علمی دانشگاه شاهد در ادامه بحث خود به ترسیم سه ضلع اصلی روش شناخت اندیشه امام خمینی ره در محورهای نو اندیشی دینی، روش شناسی ترکیبی و مدل شناسی اندیشه اشاره کرد. او در تبیین نواندیشی امام خمینی(ره) آن را  بر پایه دینی‌کردن عقلانیت با توجه  به شرایط زمانی و مکانی  دانست که از پیچیدگی زیادی برخوردار است. در این موضوع، دین و نیز عقلانیت بر آمده از مدرنیته با قدرت تمام تبدیل به محصول ناب انقلاب اسلامی می‌شود. وی با اشاره به این موضوع که عقلانیت در اندیشه امام  معطوف به حفظ اصول در ضمن پاسخ گویی به مسائل جدید بود.

   دکتر عیوضی در ادامه در تبیین روش شناسی ترکیبی، با اشاره به تعریفی که امام خمینی ره از جمهوری اسلامی به عنوان یک لایه کیفی و جمهوریت  نیز به عنوان یک لایه کیفی دیگر داشتند، صورت بندی و تلفیق این دو در اندیشه امام خمینی(ره)  باعث ارائه نظریه ولایت فقیه می شود.

   وی در ادامه این نشست در تبیین  مدل شناسی، اندیشه های امام خمینی(ره) را واجد ساختار یک مدل دانست و افزود آنچه  ما امروزه از اندیشه های امام خمینی در اختیار داریم، زمانی که آنها را کنار هم می‌گذاریم، تبدیل به یک پازل معنادار می‌شود. در واقع یکی از ویژگی های اندیشه های حضرت امام خمینی(ره) مدل محور بودن آن است که تمامی اصطلاحات و مفاهیم سیاسی موجود در چارچوب مدل مفهومی ارائه شده از طرف ایشان معنایی خاص و متفاوت از آنچه از قبل موجود بوده است، می‌یابند. به سخن دیگر در اندیشه ایشان، کلمات رنگ دیگری یافته و اصطلاحات، معانی متفاوتی می‌یابند و خوانشی از مفاهیم و معنایی عرضه می کنند که قبل از آن مسبوق به سابقه نبوده است. وی با اشاره به ضرورت تخصصی کردن روش شناسی اندیشه های حضرت امام خمینی(ره) در حوزه کلام، سیاست و  فقه و یا سایر حوزه ها و توسعه آن در سطح جهانی، تاکید کرد که این موضوع امری است که مورد غفلت مراکز علمی و دانشگاهی قرار گرفته است.

     در پایان این نشست دکتر عیوضی به سوالات مطرح شده توسط مدرسین درس اندیشه‌ها وصایای امام خمینی(ره) پاسخ داد.