گزارش مشارکت مرکز فرهنگی دانشگاهی امام خمینی(ره) در اختتامیه دومین همایش ملی بازنمایی گفتمان انقلاب

گزارش مشارکت مرکز فرهنگی دانشگاهی امام خمینی(ره) در اختتامیه دومین همایش ملی بازنمایی گفتمان انقلاب

اختتامیه دومین همایش ملی بازنمایی گفتمان انقلاب اسلامی مبتنی بر بیانیه گام دوم روز سه‌شنبه ۲۷ مهرماه در مرکز همایش‌های بین‌المللی خلیج فارس موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس با حضور اعضای کمیته علمی همایش، جمعی از اساتید و پژوهشگران برگزار شد.
این همایش بعد از تجزیه و تحلیل بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی با پنج محور استخراج شده شامل بازنمایی ماهیت و ویژگی‌های انقلاب اسلامی مبتنی بر بیانیه گام دوم، بازنمایی دستاوردهای خارجی بیانیه گام دوم، بازنمایی زمینه های علمی تحقق تمدن نوین اسلامی، بازنمایی زمینه های نظری تحقق تمدن نوین اسلامی ، دستاوردهای داخلی بیانیه گام دوم صورت پذیرفت. در راستای برگزاری همایش ملی بازنمایی گفتمان انقلاب اسلامی۱۵ نشست تخصصی در طول چند ماه به صورت وبینار برگزار شد و بعد از تبیین محورهای همایش وبینارهایی برگزار شد. حداقل ۲۱ دانشگاه و مرکز پژوهشی برای انجام این مهم همکاری کردند، در این همایش ۹۶ مقاله دریافت شد که مرکز فرهنگی –دانشگاهی امام خمینی (ره) در اختتامیه آن مشارکت نمود..
در اختتامیه همایش مسوولان محورهای تعیین شده (پنل ها) بر موارد ذیل تاکید داشتند:
دکترحسین ساری ( محور بازنمایی ماهیت وویژگی های انقلاب اسلامی مبتنی بر بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی )، در دومین همایش ملی بازنمایی گفتمان انقلاب اسلامی مبتنی بر بیانیه گام دوم با اشاره به مقالات ارائه شده به همایش ملی بازنمایی گفتمان انقلاب اسلامی مبتنی بر بیانیه گام دوم تصریح کرد: کیفیت مقالات دریافتی همایش ملی بازنمایی گفتمان انقلاب اسلامی مبتنی بر بیانیه گام دوم بسیار خوب بود و تعدادی از آنها قابلیت انتشار در مجلات علمی پژوهشی را دارند. عناوین همه مقالات مرتبط و همسو با همایش است. جوهره و فلسفه انقلاب اسلامی حاکمیت ارزش‌های اسلامی است همانطور که این موارد در کلام امام خمینی ره نیز وجود دارد.
وی ادامه داد: محورهایی نظیر استقلال، آزادی و حاکمیت ارزش‌های اسلامی از جمله مواردی بود که در مقالات در نظر گرفته شده بود و مقالات براساس آن نوشته شدند.
دکتر ابراهیم متقی (محور بازنمایی دستاوردهای خارجی انقلاب اسلامی مبتنی بر بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی)، در همایش ملی بازنمایی گفتمان انقلاب اسلامی مبتنی بر بیانیه گام دوم با تاکید بر تبیین هویت انقلاب اسلامی اظهار کرد: موزه انقلاب اسلامی اگر بخواهد به این بپردازد که در گفتمان خارجی چه دستاوردی داشته باید ابتدا هویت انقلاب اسلامی را تبیین کند. تبیین هویت از ارکان انقلاب اسلامی شروع می‌شود، هویت انقلاب اسلامی نیازمند این است که تبیین کنیم به دنبال چه چیزی هستیم و می‌خواهیم به چه مواردی بپردازیم.‌ جهان اسلام در سال‌های طولانی در فضای تفرقه قرار داشته و این مورد گسست و زمینه تشدید تضادهای منطقه‌ای را به وجود آورده است.
دکتر حسن خجسته( محور بازنمایی دستاورد های داخلی انقلاب اسلامی مبتنی بر بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی )، در رابطه با بازنمایی دستاوردهای داخلی انقلاب اسلامی مبنی بر بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی خاطرنشان کرد: مدتی زیادی است که جنگ شناختی علیه جمهوری اسلامی ایران راه افتاده لذا برگزاری این قبیل همایش‌ها و همفکری ها می‌تواند کمکی در راستای ادامه راه انقلاب اسلامی باشد.
همچنین دکتر محمد رحیم عیوضی (محور بازنمایی زمینه های علمی تحقق تمدن نوین اسلامی وآمادگی برای طلوع خورشید ولایت عظمی ارواحناه فدا)، در ادامه تصریح کرد: گفتمان انقلاب اسلامی باید زنده و احیا شود و تحت لوای جامعه امن این مهم ارتقا پیدا خواهد کرد.این قبیل همایش‌ها در تمدن سازی بسیار اهمیت دارد.
دکتر حسن بلخاری (محور بازنمایی زمینه های نظری تحقق تمدن نوین اسلامی و آمادگی برای طلوع خورشید ولایت عظمی ارواحنافدا) یادآور شد: در محور بازنمایی زمینه‌های نظری تحقق تمدن نوین اسلامی و آمادگی برای طلوع خورشید ولایت عظمی ظهور تمدن و غایت انگاری منحصر به فرد اهمیت به سزایی دارد. غایت انگاری بسیار اهمیت دارد چرا که شیعه همواره پویا است. شیعه با امام حسین(ع) قیام می‌کند و تا زمان سپردن آن به دست منجی عالم آن را حفظ می‌کند. در این محور ۱۶ مقاله دریافت شده است.